W betonach architektonicznych wymaga się wysokiej optycznej jednorodności powierzchni. Dopuszcza się jedynie niewielkie (mniejsze aniżeli podają normy do betonu) odchyłki w składzie betonu.
Należy stosować ten sam rodzaj i pochodzenie dla cementu, popiołów, chemii do betonu, kruszywa.
Beton powinien mieć dobrą urabialność tak aby nie występowało zjawisko oddzielenia się wody z betonu.
Maksymalna wielkość kruszywa powinna być mniejsza aniżeli grubość otuliny zbrojenia a przy gęstym stopniu zbrojenia należy dodatkowo pomniejszyć tę zależność.
Wartość stosunku woda/cement nie powinna przekroczyć 0,44 a tolerancja wahania nie może przekroczyć 0,02. Wszelkie większe wahania powodują znaczne różnice w zabarwieniu betonu i widoczne plamy na powierzchni betonu.
W przypadku stosowania popiołów lotnych winny one mieć kształt kulisty i osiadać duży udział frakcji miałkich,
Przy zastosowaniu domieszek upłynniających i opóźniających zwiększa się niebezpieczeństwo wydzielania się wody z betonu dlatego dobór domieszek należy przeprowadzić próbami laboratoryjnymi oraz przy udziale niezależnego Doradcy ds. Betonu Architektonicznego.
Przy produkcji betonu nie należy stosować wody po recyklinku, gdyż ma to niekontrolowany wpływy na kolor betonu po jego rozszalowaniu.
Bardzo ważnym parametrem wymagań odnośne betonu jest stosowanie węzła mieszarki w dobrym stania technicznym Tylko niezależny Doradca ds. Betonu Achiektonicznego może ocenić stan urządzenia i jego wpływ na jakość produkowanej mieszanki.
Różnice w dostarczeniu mieszanki na budowę nie powinny być kontrolowane i zaplanowane. ( czas produkcji czas dostawy)
Przy odbiorze betonu należy wykonywać inne niż powszechnie stosowane badania konsystencji mieszanki i temperaturę.
Należy odpowiednio przeszkolić personel nadzoru technicznego.
.Należy dobrać i przeszkolić brygady do układania betonu. Takie prace muszą być wykonywane tymi samymi osobami i cyklami,
Należy zapewnić równomierny i jednakowy sposób pielęgnacji betonu w zależności od zmienności warunków atmosferycznych gdyż różny stopień hydratacji cementu może prowadzić do różnic w barwie betonu.
Wskazane jest opracować projekt echnologi betonowania konstrukcji w betonie arch. Uwzględniający wszystkie w/w warunki . Powyższy projekt powinien być uzgodniony z zamawiającym i z inspektorem budowy lub z inwestorem.
Wielkim wyzwaniem jest barwienie betonu. Tylko praktyka Doradcy ds. Betonu Architektonicznego jest wstanie zapewnić wyjątkowość koloru oraz jego jednorodności w poszczególnych cyklach. Nie wolno barwić betonu przy udziale polimerów gdyż beton przy zabarwieniu chemicznym w czasie nierównomiernie płowieje a kolor jest niejednorodny.